Autori: AMIRA KARIĆ, HANKA REDŽIĆ, TOMKA MIŠANOVIĆ
Ustanova zaposlenja: UKC TUZLA (BiH)
Ključne riječi: elektrokonverzija,aritmija, atrijalna fibrilacija,atrijalni flater
Kongres/Simpozij: ”5. Međunarodni kongres HDMSARIST-a” i ”8. Međunarodni kongres WFCCN-a”
Mjesto i vrijeme održavanja: Šibenik, 12.-15. travnja 2012. godine
Elektrokonverzija je postupak koji se koristi za ispravljanje određenih vrsta abnormalnih srčanih ritmova (aritmija). Ona može biti izvršena u hitnim situacijama ili kao ne-hitna procedura za liječenje postojećih aritmija. Elektrokonverzija takođe može biti izvedena pomoću lijekova. Većina elektivnih ili ne-hitnih kardioverzija se izvodi za liječenje atrijalne fibrilacije ili atrijalnog flatera, benignih poremećaja srčanog ritma.
U hitnim situacijama se koristi da ispravi nepravilan brz ritam srca vezan uz slabost, nizak krvni pritisak, bolove u grudnom košu, teško disanje i gubitak svijesti.
Neki abnormalni ritmovi kao sto su tahikardija i ventrikularna fibrilacija mogu biti po život opasne. Ventrikularna fibrilacija može dovesti do iznenadne srčane smrti ako se napadaj ne liječi u roku od nekoliko minuta. Kardioverzija ima ograničen uspjeh u liječenju ljudi sa dugogodišnjom atrijalnom fibrilacijom (godinu i duže) ili nekih drugim drugim srčanim problemima. Ova tehnika je posebno korisna za osobe sa atrijalnom fibrilacijom u trajnju duže od 30. dana. Za izvođenje elektrokonverzije koristimo uređaj koji se naziva defibrilator,a tim se sastoji od ljekara specijaliste kardiologa i medicinske sestre/tehničara. Kardioverzija je siguran i učinkovit postupak za vraćanje srčanog ritma u normalu.